<link href="https://use.typekit.net/siw6spk.css" rel="stylesheet" />
Minimal tid i köket - maximal tid i solen - lättlagat & somrigt på tallrik och i glaset!
Äntligen helg

Minimal tid i köket - maximal tid i solen - lättlagat & somrigt på tallrik och i glaset!

Fredagsfeelingen är officiellt här och vi ställer in siktet på en riktig sommarhelg. Planen? Minimal tid i köket, maximal tid i solen. Vi lagar god, enkel och fräsch mat som doftar sommar lång väg, och matchar självklart alltihop med lätta, friska viner som svalkar i glaset.

Dessutom, är du team krämig eller fransk? Vi pratar potatissallad såklart, sommarens hjälte. Dessutom vår populära snabbkurs i bubbel för att fräscha upp kunskaperna inför valet i hyllan till midsommar.

Amantoni Sangiovese 2023
Fynd
40 %
Amantoni
Rött Lättare glasflaska, 750ml 13% Fruktigt & Smakrikt

Amantoni Sangiovese 2023

Italien
Fruktsyra
Fyllighet
Strävhet
Fläsk
Fågel
Sallader
Nöt
Ost
Pizza
Vilt
59:-
99:-

Grönsaksdisken fylls på med härliga svenska tomater och vi hjälper smaken på traven och rostar dem i ugnen för att få fram en djup söt smak, riktigt gott till en enkel pastarätt. Pastan toppas med parmesanost och färsk basilika – lättlagat och fullt med smak för en fredagskväll. I glaset blir det ett lika okomplicerat rött vin på druvan sangiovese som är en perfekt matchning med tomatstinna italienska smaker.

This is The Bitch Rosé
Fynd
EKO
This is The Bitch
Rosé Lättare glasflaska, 750ml 11.5% Friskt & Bärigt

This is The Bitch Rosé

Frankrike
Ekologisk
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Fisk
Fågel
Sallader
Skaldjur
Mingel
99:-

Nu vill vi ha ordentlig sommarkänsla och grillar laxen till en somrig sallad som mättar, se receptet som inspiration och fyll på med de grönsaker du har hemma eller gillar. Här har vi stärkt upp med potatis men du kan även välja stora vita bönor, haricot verts, sockerärtor eller sparris. Eller allihopa! Till salladen passar ett svalt och friskt rosévin fint, roséviner av den torra typen är ofta riktigt bra val till sommarens lätta rätter.

Puy Chéri Sauvignon Blanc 2025
Fynd
Puy Chéri
Vitt Box, 3000ml 12% Friskt & Fruktigt

Puy Chéri Sauvignon Blanc 2025

Frankrike
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Fisk
Sallader
Skaldjur
249:-

Vi fortsätter på det somriga spåret och lagar ett stort fat med kyckling och potatissallad. Här kan du såklart även använda grillen till kycklingen. Potatisen rostas i ugn och får sällskap med spenat. En rätt som är enkel att laga till många på en buffé eller att plocka med på picknicken då den håller sig fräsch och god även efter att ha legat i en plastburk. Ett friskt och smakrikt chenin blanc sitter fint till – och om det är picknick på g – glöm inte att kyla boxen väl och stick in en kylklamp INNANFÖR pappen innan avfärd.