Vinbörsen.se
Vinbörsen.se
Inspiration
Äntligen helg med Suzanne Ribbing: Kantarellpizza
Äntligen helg

Äntligen helg med Suzanne Ribbing: Kantarellpizza

Att sommaren börjar lida mot sitt slut gör inte så mycket när man vet att en ljuvlig svampsäsong ligger framför en. På sociala medier har jag sedan länge överrösts med bilder på lyckliga som har hittat massor av sommarkantareller. Själv har jag trots flera försök bara hittat några enstaka kantareller ännu i år. Jag älskar att plocka svamp och jag vet var jag kan finna trattkantarell, svart trumpet- och Karl-Johan svamp, men saknar riktigt bra kantarellställen. Även om jag tycker Karl-Johan är vår bästa matsvamp, som jag brukar hitta i stora mängder, så finns det inget som går upp mot att upptäcka en skogsglänta som lyser av skogens guld. Det är lycka det!

Det tar tid att lära känna en ny skog och omgivning. När man vet var man ska leta då är det ingen konst. När jag flyttade till en ö i Stockholms skärgård så hittade jag till en början ingen svamp alls och gav nästan upp och trodde inte att det växte svamp där. 10 år senare när jag flyttade därifrån så tror jag att jag visste var varenda svamp växte. Vare sig du haft tur i skogen, köper i mataffären eller på torget så testa min pizza med kantareller? Den passar som egen rätt eller så skär du den i portionsbitar och serverar som tillbehör på kräftskivan.

Kantarellpizza

Börja med att snabbpickla lite rödlök, det går förstås även att köpa färdig från delidisken. Men det är så lätt att göra och är gott till mycket. Lös upp 1 dl socker i 1/2 dl ättikssprit och 1 dl vatten i en kastrull på spisen. Ta kastrullen från plattan och lägg i 2 st tunt skivade rödlökar. Häll över allt i en glasburk och låt svalna. Picklad rödlök håller minst 2 veckor så det går bra att förbereda i god tid. Sätt ugnen på 220°. Jag använde 1 förpackning färdig pizzadeg, surdeg tycker jag blir godast och bäst. Baka ut pizzan till lagom storlek. Bred ut 3 msk creme fraîche med en slickepott över pizzan men inte på kanterna, salta och peppra. Strö över 1,5 dl riven lagrad ost t ex Västerbotten- eller prästost. Grädda mitt i ugnen, ca 20 minuter, tills både osten och kanterna fått en fin gyllene färg.

Under tiden fräs 300 g kantareller i smör, salta och peppra (här använder jag helst vitpeppar).

När pizzan är klar så toppar du den med de stekta kantarellerna och lite av den picklade rödlöken och smular över fetaost.

Nä nu ska jag nog ta mig en tur i skogen och se om jag har någon svamplycka!

Fynd
Eko
Cava Stars Organic
Mousserande Flaska, 750ml 11.5% Torrt vitt

Cava Stars Organic 2023

Spanien Cava
Ekologisk
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Fisk
Sallader
Skaldjur
139:-
Bra köp
Eko
Coteaux d'Aix en Provence
Rosé Box, 2250ml 12.5% Friskt & Bärigt

Coteaux d'Aix en Provence Gassier 2023

Frankrike Provence , Coteaux d'Aix-en-Provence
Ekologisk
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Fisk
Fågel
Sallader
Mingel
289:-
Fynd
The Butcher
Rött Flaska, 750ml 13% Kryddigt & Mustigt

The Butcher Pinot Noir 2023

Österrike Burgenland
Fruktsyra
Fyllighet
Strävhet
Fläsk
Fågel
Lamm
169:-