
Vi möter champagneriddaren Elina Gregor Ström
Publicerad Uppdaterad
Har du träffat en äkta dubbad champagneriddare? Det har vi! Möt Elina Gregor Ström som dagligen jobbar med mat och dryck men som nyligen fått ett nytt uppdrag med extra fokus på just champagne. Men vad gör en champagneriddare, vad ingår i uppdraget och kan man dricka champagne till ALLT. Häng med så får du svaren.
Fakta om Elina
Bor: Södermalm
Familj: Gift med Chris samt två bonusbarn
Gör: Grundare av PR-byrån Gastro PR, driver Mat & Vinlabbet AB tillsammans med Frida Lund och Klara Doktorow, samt är Nordisk Direktör för Champagne på uppdrag av CIVC.
Aktuell med: Utsedd till Director of Champagne Bureau Nordic, Nordens första bureau för Champagne
Något få känner till om mig eller en oväntad egenskap: Hmm, att jag håller på med styrkelyft kanske? Och jag är en rap star i hemlighet.
Vad har du för relation till vin?
Jag arbetar med vin, dricker vin, är utbildad sommelier från Vinkällan.
Du har nyligen fått ett nytt uppdrag som handlar om champagne - berätta!
Ok, så min uppdragsgivare är Comité Champagne, en oberoende branschorganisation som representerar druvodlarna, koperativen och husen i Champagne. Min viktigaste uppgift är enklast beskriven att se till så att ALLA vet att Champagne kommer bara från Champagne.
Detta gör vi genom att utbilda, informera, uppdatera och kommunicera med nordiska intressenter såsom media, kockar, sommelierer och importörer för att öka förståelsen för Champagne-appellationen och vikten av ursprung.
Vad gör en champagneriddare och hur blir man en sådan?
Vi sadlar hästarna tidigt i gryningen och börjar dagens arbete med att galoppera runt och berätta om Champagne. Skämt å sido. Ordre des Coteaux de Champagne anordnar ett femtontal ”Chapitres” årligen, i Frankrike och utomlands där nya champagneriddare nomineras. Dessa evenemang följs av en provning av prestigecuvéer och en galamiddag. Genom sin verksamhet bidrar Ordre des Coteaux de Champagne till marknadsföringen av champagneviner.
Att vara dubbad champagneriddare av Ordre des Coteaux innebär att man har blivit uppmärksammad för det arbete man gör för att bidra till att skydda, bevara och berätta om denna unika appellation.
Kan man dricka champagne till allt - eller finns det någon kombo som inte är så speciellt lysande?
Champagne är en oerhört mångsidig dryck som kommer i många stilar, därför kan man också matcha den till mycket mat, något som många oftast glömmer eller inte vet om. Det som primärt styr i champagne är ju dess syra som fördelaktigt matchas fett, salt och / eller mat med hög syra.
Jästlagringen har också en högre intensitet än vad många tänker på, såsom i exempelvis en vintage, vilket gör att en sådan champagne klarar allt från skaldjur till svamprätter och till fläsk. Sedan finns det ju söt champagne (deux), som gör att man även kan matcha dem till bra även efterrätter.
Man kan också experimentera med bubblorna som passar väldigt bra till mat med textur. Jag älskar champagne till risotto! Prova!
Vad har överraskat dig på senaste tiden när det kommer till mat?
Stracciatella med tonfisk på Ricoridi, helt otrolig! Och på vinfronten blev jag efter en resa till Napa nyligen väldigt inspirerad till att öka min Cabernet-budget☺
Har du en paradrätt, och vad serveras i sådana fall i glaset till?
Vår go to hemma blir ofta någon slags panerad eller friterad kyckling, och så varierar vi stilen och tillbehören från tjeckisk till asiatisk till amerikansk vilket också gör att vi kan variera drycken mellan öl, Riesling, gärna från Sibylle Kuntz, och kanske en Sonoma-Pinot. Men en klassisk go to är också en riktigt bra tomatpasta, toppad med burrata och en nebbiolo i glaset!
Om du kikar i spåkulan för 2025 - vad tror du att vi kommer äta och dricka under året?
Absolut inget nytt, men jag skojar ofta om att gurkan blivit så trendig igen, alltifrån ”Tiktok-gurka” till i finare serveringar – Bobergs Matsal har en otrolig lätthalstrad röding toppad med skivad gurka.
I dryckesväg hoppas jag att vi vågar experimentera mer med Champagne till maten!
Har du något husvin? Något som alltid finns hemma?
Älskar Tutti di Giorno Rossi, en Sangiovese-blend på 1 liter, perfekt enkelt vin som livar upp! Sedan finns nästan alltid ett par flaskor från Olivier Cohen: enkelt, juicy &elegant. Dessutom finns alltid Frida Lunds Haggan i vinkylen – gärna Haggan Xinomavro.
Bästa matstaden du besökt?
Langhe! Lever mitt bästa mat och vinliv där. Däremot blev jag extremt imponerad av mat-Madrid under mitt senaste besök. För trendspaning och inspiration: L.A och London.
Många tycker att det är väldigt jobbigt att välja vin på krogen - vad är ditt bästa tips till dem som kan lindra ångesten?
Låt dig inte styras eller låsas av den perfekta mat- och vinmatchningen!
Våga beställa champagne till mat!
Våga låta en sommelier guida dig och ha ett öppet sinne.
Har du något nytt projekt på gång, eller kanske ett drömprojekt som inte går att få ur tanken?
Just nu är det mycket Champagne, alldeles strax är det dag sfär vår årliga ”Semaine des Bureaux”, en vecka där alla Champagne Directors världen över träffas i Champagne. Det är oerhört givande att dela erfarenheter och göra strategier tillsammans med så vitt skilda marknader!
För egen del handlar det om att inom 5 år ta mitt egna Bolag Gastro PR till nästa nivå. Här smids det fortfarande planer.
Några snabba, ge oss en favorit i följande kategorier?
Vin: Marcel Lapierre Morgon
Öl: Ljus lager, gärna Birra Moretti eller slovakiska Breznak
Cocktail: GT, är det för basic? Eller just nu är det faktiskt Margaritas! Skurkiga, enkla, inget fancy!
Pizza: Fulpizza med skinka och räkor
Snacks: Arla Unikas Gammelknas
Återställare: Cola Zero och kanske en öl om det så passar



