Vinbörsen.se
Äntligen Helg med Suzanne Ribbing: Zucchinicarpaccio
Äntligen helg

Äntligen Helg med Suzanne Ribbing: Zucchinicarpaccio

Carpaccio på zucchini – Fräscht, billigt och jättegott!

Om du, liksom jag, odlar zucchini så antar jag att du är sugen på ett nytt gott recept! Skördarna brukar ju nämligen bli minst sagt stora. Jag gillar verkligen zucchini, men vis av erfarenhet så satte jag bara två små frön i år och det blev fullt tillräckligt. Utmaningen är att plocka dem när de är små och späda, särskilt till den här rätten. De växer galet fort och innan man vet ordet av så har de vuxit till monsterstorlek. Handlar du i matbutik så leta efter små och fasta. De större duger till mycket annat som att ha i en härlig ratatouille eller så kan man laga små grönsaksbiffar av riven zucchini.

Vare sig du odlat egna eller handlar i butik så måste jag säga att den här rätten är sällsynt billig, väldigt fräsch och dessutom elegant. Servera som en förrätt, på en buffé eller som ett tillbehör till kött, kyckling eller fisk.

Gör så här:

Skiva zucchini tunt och fördela jämnt på tallrikar till, en zucchini räcker till ca 4 tallrikar (personer) beroende på storleken förstås.

Blanda till en enkel citronette:

  • Rör ihop saft och rivet skal av 1/2 citron (gärna ekologisk)
  • 1 tsk honung
  • 1 msk olivolja
  • 1 tsk salt och lite nymald svartpeppar.

Ringla citronetten över zucchiniskivorna på tallrikarna och låt det hela marinera ca 15 minuter för att ge smak till zucchinin.

Under tiden det marinerar rostar du 1 msk pinjenötter/per person i en torr stekpanna.

Fördela därefter rikligt med klickar av Stracciatella på tallrikarna, en burk räcker till 2-3 personer. Toppa med pinjenötterna, lite rivet citronskal och några tunna skivor mild röd chili. Klart!

Tips: testa att byta ut Stracciatella mot supertunna skivor av den italienska osten Manchego eller Parmigiano Reggiano.

Viner som passar till

Fynd
Les Fumées Blanches Sauvignon Blanc
Vitt Lättare glasflaska, 750ml 8% Friskt & Fruktigt

Les Fumées Blanches Sauvignon Blanc

Frankrike
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Asiatiskt
Fisk
Sallader
Skaldjur
89:-
Fynd
Eko
A Modo Mio Montepulciano d'Abruzzo Umani Ronchi 2024
Rött Box, 2250ml 13.5% Fruktigt & Smakrikt

A Modo Mio Montepulciano d'Abruzzo Umani Ronchi 2024

Italien Abruzzerna , Montepulciano d'Abruzzo
Ekologisk
Fruktsyra
Fyllighet
Strävhet
Buffémat
Fläsk
Sallader
Lamm
199:-
Fynd
Eko
Miss Li Herz aus Porzellan White 2024
Vitt Flaska, 750ml 11.5% Friskt & Fruktigt

Miss Li Herz aus Porzellan White 2024

Tyskland
Ekologisk
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Fisk
Skaldjur
79:-