Vinbörsen.se
Äntligen Helg med Suzanne Ribbing: lyxvariant på caprese
Äntligen helg

Äntligen Helg med Suzanne Ribbing: lyxvariant på caprese

Tomater fyllda med stracciatella – lyxvarianten av Caprese

En lite annorlunda och lyxigare variant av en italiensk Caprese (sallad med tomat, mozzarella och basilika). Perfekt som en elegant förrätt men passar även som ett supergott och vackert tillbehör till en grillad köttbit eller kyckling.

Gillar du burrata och mozzarella så kommer du älska stracciatella, som består av det krämiga goda insidan av en burrata. Jag har tidigare ätit stracciatella utomlands och på krogen men är så glad att det numera går att få tag på stracciatella i vanlig svensk mataffär.

Gör så här:

  • Börja med att skala tomaterna. Det går väldigt lätt om man skär ett kryss i tomaten och sänker ned den några sekunder i kokande vatten, sen är det bara att dra av det tunna skalet.
  • Skär upp botten på tomaten och gröp ut kärnorna och en del av innanmätet. Fyll tomaten med stracciatella (kan ersättas med burrata eller mozzarella).
  • Lägg den fyllda tomaten på en bädd med sallad med hålet nedåt. Ringla pesto över tomaten och toppa med hackade nötter och lite parmesanflarn. På bilden har jag använt pistagenötspesto och hackade pistagenötter men det går lika bra med vanlig pesto och rostade pinjenötter.

En burk stracciatella (Zeta) räcker till 2 stora bifftomater eller till 3 vanliga tomater.

Viner som passar till

Fynd
Les Fumées Blanches Sauvignon Blanc
Vitt Lättare glasflaska, 750ml 8% Friskt & Fruktigt

Les Fumées Blanches Sauvignon Blanc

Frankrike
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Asiatiskt
Fisk
Sallader
Skaldjur
89:-
Bra köp
Berså Spumante Brut
Mousserande Flaska, 750ml 11% Torrt vitt

Berså Spumante Brut

Italien
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Asiatiskt
Fisk
Sallader
Skaldjur
99:-
Fynd
La Genereuse Francine 2025
Rosé Box, 3000ml 13.5% Friskt & Bärigt

La Genereuse Francine 2025

Frankrike Languedoc-Roussillon , Pays d'Oc
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Fisk
Fågel
Sallader
Mingel
245:-