Vinbörsen.se
Äntligen Helg med Suzanne Ribbing: Gnocchi med sparris och örtpesto
Äntligen helg

Äntligen Helg med Suzanne Ribbing: Gnocchi med sparris och örtpesto

Stekt gnocchi med sparris & ärtpesto

Vardagslyx som går på drygt en kvart att slänga ihop! Gnocchi är ett gott alternativ till pasta gjord på potatis. Du hittar gnocchi i hyllan med färsk pasta i de flesta matbutiker. Givetvis kan du göra egna, men det här är en bra genvägsprodukt.

Vanligtvis lägger man gnocchin i kokande vatten och efter ett par minuter flyter de upp till ytan och är färdiga. Men jag tycker dock att gnocchi blir som allra godast när man steker dem snabbt i lite smör.

Hemlagad pesto är superenkelt att laga och så mycket roligare än den du köper i butiken. Den vanligaste peston är gjord på basilika, pinjenötter, parmesan, olivolja och vitlök. Men det går att laga pesto på massor av olika örter, blad och grönsaker. Man kan även välja andra sorters nötter eller frön och variera med olika ostar och smaksättare. Det förekommer även röd pesto med tex tomat eller paprika som bas. Det är alltså enkelt att välja pesto efter säsong och vad man har hemma. Den här varianten har jag gjort med ärtor och solroskärnor, en vårfräsch version på ganska billiga ingredienser.

Gnocchi med ärtpesto

(Receptet är tänkt till 3 personer eftersom 1 förpackning gnocchi räcker perfekt till just 3).

Börja med att göra ärtpesto

  • Tina 300 g ärtor.
  • Rosta 1 dl solroskärnor i en torr stekpanna.
  • Mixa ärtor, solroskärnor med 2 grovhackade vitlöksklyftor, några kvistar persilja, 1/2 kruka basilika, citronsaft från 1/2 citron och 0,5 dl olivolja.
  • Smaka av med salt och svartpeppar.

Stek sparris och gnocchi

  • Bryt bort den nedersta träiga delen på en knippe grön sparris.
  • Grilla eller stek sparrisen med olivolja och flingsalt i en het grill- eller stekpanna några minuter tills den får lite färg. Lägg åt sidan.
  • Stek 1 förpackning färsk gnocchi smör i stekpanna tills den får fin gyllene färg, det tar ca 4-5 minuter.

Dags att servera

Lägg spenat på ett stort fat eller på 3 tallrikar och fördela stekt gnocchi och sparris över. Klicka på ärtpesto och hyvla över lite parmesan. Vill man så lyxar man till det med lite forellrom på toppen!

Klart att servera - och här får du tips på viner som passar till:

Bra köp
Les Champs Sauvignon Blanc
Vitt Lättare glasflaska, 1000ml 12.5% Friskt & Fruktigt

Les Champs Sauvignon Blanc

Frankrike
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Fisk
Fågel
Sallader
Skaldjur
89:-
Bra köp
Eko
Il Barone Rosé 2025
Rosé Lättare glasflaska, 1000ml 11.5% Fruktigt & Smakrikt

Il Barone Rosé 2025

Spanien
Ekologisk
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Fisk
Fågel
Sallader
Skaldjur
Mingel
89:-
Fynd
9 %
Goldeck Zweigelt Rosé
Mousserande Flaska, 750ml 12% Rosé

Goldeck Zweigelt Rosé

Österrike Niederösterreich
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Fågel
Sallader
Ost
Mingel
99:-
109:-