<link href="https://use.typekit.net/siw6spk.css" rel="stylesheet" />
Äntligen helg med Suzanne Ribbing: Frossa i sparris
Äntligen helg

Äntligen helg med Suzanne Ribbing: Frossa i sparris

Vilken sparris är din favorit, den vita eller den gröna? Jag älskar båda men väljer oftast vit sparris på krogen och den får gärna serveras med beurre blanc och forellrom. Hemma blir det oftast grön sparris, för att den är så enkel och inte behöver skalas. Den spröda gröna sparrisen går att variera på så många sätt och ger en lyxig känsla och höjer en vanlig grönsallad flera nivåer. Bryt alltid av den träiga delen längst ned. Sen kan du skära den i mindre bitar och blanda den som den är i en fräsch sallad. Grön sparris går även att både råsteka och grilla och vips så har du ett lyxigt tillbehör. Risotto med grön sparris är jättegott och smakar vår och fest på samma gång. Den gröna primören är superläcker att lägga på pizza, paj eller en tarte av smördeg. Här är det så snyggt och effektfullt att halvera dem på längden. Enklast gör man det med en mandolin, men akta fingrarna.

Ett tips är att dippa grön sparris i en god röra som ett snacks före maten, förslagsvis till ett glas riesling. Så mycket fräschare än chips och festligare än grönsaksstavar.

En enkel dipp gör du på 2 dl majonnäs av bra kvalité, citronzest och saft från en liten ekologisk citron, 2 dl riven parmesanost och en liten riven vitlöksklyfta. Smaka av med salt och peppar, var försiktig med saltet eftersom parmesan är salt i sig.

Här har jag gjort en effektfullt förrätt med skagenröra och grön sparris serverad i glas. Skagen är superlätt att göra och har få ingredienser.

Här kommer ett enkelt recept på Skagen (6 portioner):

Skala och grovhacka ett 1/2 kg räkor, blanda med 1 dl majonäs 1 dl crème fraiche. Smaksätt med 3 msk hackad färsk dill och citronsaft från 1/2 citron. Salta och peppra, här blir det bäst med vitpeppar. Fyll ett glas till hälften med Skagen, stick ned ett par fina gröna sparrisar i röran. Garnera med en rejäl klick löjrom, det är ju ändå helg.

Tips: förvara sparrisen stående i ett glas vatten, helst svalt men inte i kylskåpet, så håller den dig mycket längre.

Loimer Lenz Riesling 2023
Fynd
EKO
Loimer Lenz
Vitt Lättare glasflaska, 750ml 11.5% Friskt & Fruktigt

Loimer Lenz Riesling 2023

Österrike Niederösterreich , Kamptal
Ekologisk
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Fisk
Sallader
Skaldjur
189:-

Österrikisk riesling som är torr och frisk passar mycket bra som fördrink till sparris med dipp. Vinet har en syrlighet som verkligen gör sig till dippen och som sätter fart på aptiten hos dig och dina gäster.

R Riesling Organic 2025
Fynd
EKO
R
Vitt Lättare glasflaska, 1000ml 12.5% Friskt & Fruktigt

R Riesling Organic 2025

Tyskland Pfalz
Ekologisk
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Fisk
Sallader
Pizza
Skaldjur
99:-

Riesling och sparris är en superbra kombination. Vit sparris med hollandaise och schwarzwaldskinka är något av en nationalrätt i Tyskland. Riesling fungerar fint även till grön sparris, speciellt med skagenröra eller en fetare dipp till. Här har du en 1-liters flaska, perfekt till sommarfesten då flaskan räcker längre!

Crazy Cat Chenin Blanc 2025
Tips
Crazy Cat
Vitt Box, 3000ml 12.5% Friskt & Fruktigt

Crazy Cat Chenin Blanc 2025

Sydafrika
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Fisk
Fågel
Sallader
Skaldjur
209:-

Chenin blanc blir allt mer populär i Sverige och anledningen ligger nog i att den är väldigt lätt att gilla. Den har liksom "lagom" av det mesta och passar till mycket. Den här boxen är alltså för fler än kattälskare att upptäcka.

Hitta mer att läsa