Vinbörsen.se
Vinbörsen.se
Inspiration
Så skapar du fransk bistrokänsla hemma med mat och vin
Fredagstipset

Så skapar du fransk bistrokänsla hemma med mat och vin

Vi drömmer oss bort till en stimmig fransk bistro i helgen och återskapar känslan hemma med bistroklassiker som både är snabba och enkla att laga. Givetvis tipsar vi om franska viner därtill, vad annars! Och ja, vinerna hittar du på hyllan, enkelt och snabbt det med.

Fynd
EKO
Beaujolais Splendeur Nature organic
Rött Lättare glasflaska, 750ml 13.5% Mjukt & Bärigt

Beaujolais Splendeur Nature organic Mommessin 2023

Frankrike Bourgogne , Beaujolais
Ekologisk
Fruktsyra
Fyllighet
Strävhet
Aperitif
Buffémat
Fläsk
Fågel
Sallader
139:-

Beajoulais är mest känt för sina noveau-viner men detta är något annat. Ett friskt rött vin som passar att sippa på medans du lagar maten, till ost och chark och som en smäck till en croque monsiuer - toasten som dök upp i Paris under tidigt 1900-tal med rökt skinka, ost och dijonsenap. Enkelt och gott en trött fredagskväll.

"Ett vin med härligt, generös frukt med lite djup, drag som påminner om körsbär, hallon, örter och med en frisk fruktsyra som sätter en elegant touch. Den här typen av vin är suveränt gott till lite chark och krämiga ostar, vinets fräschör blir en god kontrast till sälta och fett. Så kul att få testa en ekologisk beaujolais med rätta känslan till ett mycket rimligt pris." / Gunilla Hultgren Karell

Bra köp
Chablis
Vitt Lättare glasflaska, 750ml 12.5% Friskt & Fruktigt

Chablis Le Beaunois Labouré-Roi 2023

Frankrike Bourgogne , Chablis
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Fisk
Sallader
Skaldjur
169:-

Musslor är klimatsmart, billigt, otroligt gott och dessutom som bäst nu under höst/vinter. Det är enkelt att laga klassikern Moules marinières, fiskar­hustruns musslor, med vitt vin, musslor, schalottenlök och grädde. Ett gott bröd, en klick aioli, frasiga pommes och sval chablis i glaset och det är precis som på en fransk bistro!

"Labouré-Roi är en av Bourgognes stora negociantfirmor. Husets chablis tillhör sedan årtionden det fasta svenska vinutbudet, men jag vill påstå att det aldrig smakat bättre än nu. Kort sagt: ett härligt, fräscht och välgörande vitvin som smeker både den fina fisken, skaldjuren, den rimmade laxen med dillstuvad potatis och mycket annat." / Bengt-Göran Kronstam

Fynd
Maison Francoise
Rött Flaska, 750ml 12.5% Kryddigt & Mustigt

Maison Francoise Bordeaux 2014

Frankrike Bordeaux
Fruktsyra
Fyllighet
Strävhet
Fläsk
Lamm
Nöt
Vilt
99:-

Bordeaux med 10 år på nacken, jo man tackar. Vad äter vi till denna då. Vi ska ju laga snabb och enkel mat och då blir det steak frites. Pommes, biff och bearnaisesås och en syrlig tomatsallad till. Vi lovar att inte skvallra om du tar genvägar men hemslagen bea tar inte så lång tid du tror.

"Ett vin från 2014 det vill säga med tio år på nacken för under hundringen? Det är inte möjligt är vi många som tänker. Men beviset på att det existerar finns mitt framför ögonen på oss. Maison Francoise är en sk bordeauxblend, det vill säga ett vin som innehåller druvorna carbernet sauvignon och merlot. Svarta vinbär visar sig gladeligen ivrigt påhejade av både mörka plommon och en och annan ört." / Jenny Asplund

Fynd
Crémant de Bourgogne
Mousserande Flaska, 750ml 12%

Crémant de Bourgogne Grande Reserve Brut

Frankrike Bourgogne , Crémant de Bourgogne
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Fisk
Skaldjur
129:-

Det går knappast att laga en billigare festrätt än fransk löksoppa. Den har allt - sött, salt, mustigt och rustikt elegant med det gratinerade brödet med gruyère. Extra festligt blir det med ett glas crémant till och det friska och fruktiga vinets syra lyfter soppan ett snäpp till.

"Crémant de Bourgogne är mitt förstahandsval om jag är sugen på mousserande vin men inte tycker att jag har råd med champagne. Fräscht fruktigt, här finns drag av äpplen, lite mogen citrus och avrundningen är mjuk och med lite krämiga bubblor. Det passar förstås som apéritif eller mingelvin men är också gott till färska skaldjur eller en lättare fiskrätt." / Gunilla Hultgren Karell