
Du hinner! sista minuten-tipsen för nyår
Årets glittrigaste dag är snart här. Avslut och nystart. Vi tackar för det här året och tackar DIG för att du valt att hänga med på vår resa och hoppas att du även är med oss under 2024. Här är några sista snabba tips som du hittar på hyllan inför nyår.

Castelmare Prosecco Organic Extra Dry 2025
Fördrink med goda snittar, salta snacks eller kanske för ett glas bubbel medans du gör dig redo för kvällens festligheter? Då är det bra med ett fruktigt och friskt mousserande som inte är knastertorrt utan istället fullpackat med päron och citrus.

Richard Juhlin Blanc de Blancs Brut
Elegant och prisvärt mousserande som passar såväl till goda snittar som t.ex löjromspizza med västerbottenost. Det ger även lite extra guldkant till förrätten om den serveras med ett glas bubbel, vi tipsar om goda och eleganta gröna ärtsoppan Créme niñon som dessutom serveras med en skvätt bubbel i soppan vid bordet för en skummande effekt.

Ecoltura Appassimento 2025
Tänker du dra fram grillen på nyår? Dåså - då har du ett fynd här under 100-lappen som matchar snyggt till, det är smakrikt och bjussigt i stilen och lätt att tycka om. Gott även till en klassisk taglita eller oxfilé med ugnsbakade körsbärstomater.

Taittinger Brut Réserve
Vi avslutar med ett glas champagne, för den som har hängt med på prislapparna på hyllkanten så vet du att priserna stigit rejält under det här året, vilket gör det än viktigare att välja rätt när man väl ska köpa äkta vara. Gott nytt år!





