En härlig kombination av krispigt ris, fräscha grönsaker, färska örter, hackade jordnötter och en smakrik dressing. Lägg sen till lite knaprig fläskkarré i en smarrig hoisinsås så blir det en smakexplosion utan dess like.
Inspirationen är hämtad från rätten Nam Khao som ursprungligen kommer från Laos i Asien. Jag har aldrig varit i Laos så jag vet inte hur autentisk den här rissalladen är men gott blev det i alla fall. Jag har även lagt till fläsk i en smarrig hoisinsås. Den här salladen går att variera med olika grönsaker och den funkar även bra som en smakrik vegetarisk rätt utan fläsket.
Till det krispiga riset har jag använt mig av 4 portioner kokt jasminris som fått svalna.
Värm ugnen till 200 grader.
Bred ut det kokta riset på en plåt med bakplåtspapper. Fördela ca 2 msk krispig chiliolja och 3 msk olja över riset. Blanda oljorna med riset ordentligt, hantera riset varsamt så att inte riskornen mosas.
Ugnsbaka riset i ca 40 minuter, kolla med jämna mellanrum mot slutet så att riset inte bränns, det ska dock få en krispig och gyllene yta när det är klart. Låt svalna något.
1/4 dl soya
1/4 dl risvinäger
1 tsk sesamolja
1 msk olja
1 msk brunt socker
1 msk limesaft
1 riven färsk vitlöksklyfta
Skär 1/2 gurka och 2 avokado i bitar och tina 1 dl edamamebönor (skalade). Hacka 1 kruka koriander och 1 kruka mynta. Hacka även 1,5 dl jordnötter.
Börja med att koka ihop hoisinsåsen genom att blanda;
1 dl färdig hoisinsås
2 msk risvinäger
2 msk soya
1 tsk sesamolja
1 tsk brunt socker
1 msk vatten
Skär 2 skivor benfri fläskkarré i bitar och vänd bitarna i potatismjöl (eller majsmjöl) skaka av överflödigt mjöl.
Stek fläsket i en het stekpanna med cirka 2 dl matolja (oljan bör ha en temperatur på ca 150-160°, använd gärna termometer) i ca 5-6 min. Stek gärna i omgångar (ta inte för mycket fläsk i pannan samtidigt).
Låt fläskbitarna vila på hushållspapper för att få bort överflödig olja och att för att låta köttet svalna.
Lägg köttet i den smarriga hoisinsåsen.
Blanda det krispiga riset med grönsakerna och örterna med dressingen. Rör försiktigt så allt blandar sig väl, tillför även de hackade jordnötterna. Tillsätt det färdiga fläsket om så önskas eller servera det i en skål bredvid.
Riesling är ett säkert kort när det finns asiatiska influenser i det du ska laga. Druvan har en fin bärig sötma och en knivskarp syra som balanserar på samma fina lina som det asiatiska köket.
En svag smörighet i avslutet fullbordar en doftpalett med många bottnar. Munkänslan är viskös med livlig syra, fin djup fruktighet och kritiga mineraltoner. / Eva Weckström
Ett till rieslingvin, med lite mer restsötma, som passar utmärkt till det asiatiska köket eller till inkokt eller lenrimmad lax, till fredagsräkorna, eller till hummer och krabba.
Köp i dag så har du försommarens festvin i hamn, generöst prissatt och med en mild, mjukt druvsaftig restsötma som är mer insmickrande och läskande än de flesta rieslingviner i denna prisklass! / Bengt-Göran Kronstam
Om du föredrar rött kan det vara lite trixigt till asiatiskt och mat med hetta, tricket är att välja ett vin som inte är för strävt utan ett som har en bärig smak - som den här smakbomben.
"Bomben" är flirtig, smakrik och packad med djup, saftig och opulent bärighet av mörka plommon, körsbärslikör och mörka vinbär. Även eftersmaken bjuder på sötbäriga toner men även en svag nötighet samt en hint av mint. / Eva Weckström