Vinbörsen.se
Vinbörsen.se
Inspiration
Äntligen Helg med Suzanne Ribbing: Italiensk pinsa med svamp
Äntligen helg

Äntligen Helg med Suzanne Ribbing: Italiensk pinsa med svamp

Italiensk pinsa med svenska svampar

Pinsa betyder utdragen/utsträckt och är ett ovalt mellanting mellan pizza och focaccia. Degen görs av oraffinerat mjöl av olika sädesslag vilket gör att glutenhalten är mycket lägre än i en ordinär pizza. Självklart kommer Pinsa från Italien och har funnits i Sverige på en del trendiga restauranger några år.

Men till glädje för oss som gillar snabbt och enkelt så finns det nu förgräddad Pinsa i de flesta matbutiker. Du gräddar den på hög värme under kort tid i ugnen, och den mesta toppingen lägger du på när den kommit ut ur ugnen.

Supersnabb pinsa med skogens guld

Den här sjukt goda varianten har jag lyxat till med kantareller, svart trumpetsvamp och Karl-Johan som jag plockat själv i skogen.

Gör så här:

Sätt ugnen på 250°.

Stek 1 l rensad svamp i smör, använd de svampar du hittat eller tycker om. Krydda med salt och peppar.

Lägg den förgräddade pinsan på en plåt. Bred ut ett lager creme fraîche och strö över 3-4 msk riven prästost.

Grädda i ca 5-7 minuter tills osten har smält.

Ta ut pinsan ur ugnen och toppa med den smörstekta svampen och färsk timjan.

Njut, det här är riktigt, riktigt gott!

Fynd
Fontanafredda Ebbio
Rött Flaska, 750ml 13.5% Kryddigt & Mustigt

Fontanafredda Ebbio Langhe Nebbiolo 2023

Italien Piemonte , Langhe
Fruktsyra
Fyllighet
Strävhet
Lamm
Nöt
149:-

Pinsan funkar fint som mingelmat men kan såklart även serveras som en förrätt i höst - toppingen kan du variera i oändlighet men om du går på svampspåret eller använder tryffel så har du en superkombo i det här vinet på druvan nebbiolo från piemonte.

Fynd
EKO
Masia
Mousserande Flaska, 750ml 11.5% Torrt vitt

Masia Cava Reserva Brut Organic

Spanien Cava
Ekologisk
Fruktsyra
Fyllighet
Sötma
Aperitif
Fisk
Sallader
Skaldjur
Mingel
131:-

Vankas det festligheter i helgen? Satsa på ett bubbel som ger bra mycket mer kvalitet än vad prislappen skvallrar om. Cava görs på samma metod som champagne och vinet får på det sättet lager på lager med smaker som visar sig efterhand. Prissänkt dessutom så ett riktigt fynd.

Fynd
EKO
Terre de Mistral Reserve
Rött Lättare glasflaska, 750ml 14.5% Kryddigt & Mustigt

Terre de Mistral Reserve Côtes du Rhône Organic 2023

Frankrike Rhonedalen , Côtes du Rhône
Ekologisk
Fruktsyra
Fyllighet
Strävhet
Lamm
Nöt
99:-

Ett kryddigt och mustigt rött vin från côtes-du-rhône som är lite som garderobens motsvarighet till "den lilla svarta", plagget som funkar i alla sammanhang och som kan kläs upp och ner beroende på sammanhang. Precis så är det med det här vinet som är både rustikt men elegant och passar vardag som fest.