
Hett helgtips: 3 klockrena viner under hundralappen
Gott vin behöver inte kosta skjortan. Den här veckan har vi vaskat fram tre viner som levererar maximal smak för ett pris under hundralappen. Mycket smak, noll snobberi och riktigt bra pang för pengarna!

Phonetics Riesling 2024
Ett nytt sätt att äta schnitzel på. Istället för att servera stekt potatis till får schnitzeln boa in sig på en bädd av krispig sallad. En torr riesling är en klockren kombo till den här rätten, riesling med sin knivskarpa fruktsyra som skär igenom kalvschnitzelns frasiga panering och samtidigt mjukar den sältan och umamin från kapris och sardeller och framhäver vinets fräscha toner av citrus, gröna äpplen och mineraler.

Fat Bastard Syrah 2024
En imponerande och matig sallad! Grillad entrecote samsas med ugnsstekta körsbärstomater och rostad potatis som smaksätts med en härlig dressing på färska örter, citron och vitlök. Till det här passar en fransk Syrah fint. Vinets mörka bärighet och kryddiga svartpeppar krokar arm direkt med köttets rökiga grillyta och de örtiga och friska tonerna matchar chimichurrin och tomaterna. Rustikt, fräscht och väldigt gott!

Villa Boschelo Sangiovese 2025
Krämig tomatsoppa med mozzarellafyllda quesadillas, underbart gott - och enklare än du tror! En skolboksvinmatchning till mustiga rätter med tomat är druvan sangiovese som ger röda viner med en frisk syra. Om du dricker ett vin med låg syra till tomatsoppan smakar vinet surt och tråkigt. Men när två syrliga kompisar möts slår syrorna ut varandra – vinet tappar sin strävhet vinets fruktighet kommer fram.





