
Fredagstipset - viner för sol & värme
Det är varmt på många platser i landet, och här kommer tips som redaktionen provat på viner du hittar på hyllan på Systembolaget som svalkar och passar till lättare mat i sommar.

Tr3 Apor Gyllene Bubblor Moscato
Ett bubbel som du kan kan tänka lite tvärtom med, visst är det gott till salta snacks men även till söta matchningar. Bjud in till en eftermiddagsfika med gyllene bubblor i glaset istället för kaffe. Låg alkoholhalt och somrig smak som passar till vaniljglass med jordgubbar, gräddtårta med blåbär och hallon eller till småkakor i bersån.

Grande Cuvée La Maison Rosé
Ett rosévin i större flaska som är enkelt att njuta av i sommar, antingen till fördrinken innan maten eller till sallader, färska skaldjur eller att ta med på picknicken.

Casal di Serra Classico Superiore Umani Ronchi 2025
Ett säkert kort i den vita hyllan som passar till mycket av det vi gärna äter i sommar. Som kanske räkor med aioli och surdegsbröd, grillad fisk, en bit lax med fransk potatissallad eller till Spaghetti Vongole.

Moncaro Organic Rosé 2022
Ett torrt och friskt rosévin som kan göra dig sällskap i sommar, både som sippvin men även till mycket mat. Ett bra allroundvin. Prova att byta ut det vita vinet till fisken och till ett torrt rosévin som omväxling.





